Placeholder imageFinals Weekend

2018 -2019 Season at the Bishopsgate Club, Foleshill Road

Finals Weekend

Friday 17 May 2019

Steve Ferguson Memorial - Coventry Singles Plate Semi-Finals (8:00pm)

Paul Stubbs - Bishopsgate Sports 0 v 3 Steve Nesden - Craven Arms Select
Jack Richards - Phantom Coach 2 v 3 Stan Makh - Rileys

Bob Rushton Memorial - Coventry Doubles Plate Semi-Finals (8:00pm)

Matt McLean & Adrian Hood - Rileys Randoms 0 v 3 Richard Jones & Jack Richards - Phantom Coach

Richard Wigston & Ricky Popat - Craven Arms 'A' / Craven Arms Select 1 v 3 Dave Easson & Aaron Easson - Royal Warwicks 'A'


Steve Ferguson Memorial - Coventry Singles Plate Final (9:30pm)

Congratulations to Steve Nesden, winner of our inaugural Singles Plate, beating Stan Makh 4-1.

Bob Rushton Memorial - Coventry Doubles Plate Finals (9:30pm)

Congratulations to Dave Easson & Aaron Easson, winners of our inaugural Doubles Plate, beating Richard Jones @ Jack Richards 4-2.

Finals Weekend

Saturday 18 May 2019

Champion of Champions Semi-Finals (12:00pm)

Craftsman 'A' v Rileys
Barras Social Club'A' v Bishopsgate 'A'

Rileys Challenge Cup Semi-Finals (12:00pm)

Walsgrave Warriors v Rileys 8 Ball
Craftsman 'C' v Bishopsgate Select

Knock-out Cup Semi-Finals (1:30pm)

Rileys v Parkstone Club
Coundon Club X v Craftsman 'A'

Alternative Cup Semi-Finals (1:30pm)

Higher Arches v Unicorn Social Club
The Bell v Bishopsgate Sports

Div 4/5 playoff (12:00pm)

Rose & Woodbine 3 v 5 Old Red Horse

Div 3/4 playoff (1:30pm)

Rainbow Inn 'A' 5 v 3 Unicorn Elite

Div 2/3 playoff (5:00pm)

Foleshill Ex- 5 v 1 Signal Box

Div 1/2 playoff (5:00pm)

Radford FC walkover v Brooklands

Prem/Div 1 playoff (6:00pm)

Rainbow Sportsmans (folded) v walkover Parkstone Club

Charity Speed Pool Challenge Heats (3:00pm)

Bishopsgate Sports - Epilepsy Society , Coundon Club X - Critical Care Ward UHCW Craftsman 'A' - Myton Hospice , Craven Arms Select - Make a Wish Higher Arches - Cystic Fibrosis Trust , Rileys - Coventry Foodbank Rileys 15 - Alzheimer's Society , Wheatsheaf 'A' - Crohn's and Colitis UK

Steve Ferguson Memorial - Coventry Singles Quarter Finals (3:30pm)

Jon McAllister - Rileys v Rohin Prashar - Bird in Hand
Roger Clarke - Bishopsgate Sports v Kristi Caulfield - Wheatsheaf 'A'
Shane West - Craftsman 'B' v Surinder Singh - Wheatsheaf 'A'
John Dempsey - Craftsman 'A' v James Willis - Wheatsheaf 'A'

John Herbert Memorial Trio Cup - 1st semi-final (3:30 pm)

Rileys v Craftsman 'A'

Bob Rushton Memorial - Coventry Doubles Semi-Finals (5:00pm)

Josh Kane & Jon McAllister - Rileys v Kevin Trippass & Jack Farrant - Walsgrave
Kristi Caulfield & Glenn Dunn - Wheatsheaf 'A' & Craftsman 'A' v Steve Nesden & Foss Sandhu - Craven Arms Select

John Herbert Memorial Trio Cup - 2nd semi-final (5:00 pm)

Wheatsheaf 'A' v Walsgrave

Finals Weekend

Sunday 19 May 2019

Knock-out Cup Finals (12:00pm)
Congratulations to Rileys, your new Knock-out Cup Champions, beating Coundon Club X 5-0.


Jamie Connolly 3-Man Final (1`:30pm)

Congratulations to Craftsman ‘A’ 1, (Glenn Dunn, Kev Farrelly, and Roger Clarke), the defending champions, and still the champions, beating Craven Arms Select 2, (Steve Nesden, Steve Mullan, and Dave Nash), 5-2 to retain their Jamie Connolly 3-Man title.

Alternative Cup Final (1:30pm)
Congratulations to The Bell, your new Alternative Cup Champions, beating Higher Arches 5-2.


Rileys Challenge Cup Final (5:00pm)
Congratulations to Rileys 8 Ball, your new Rileys Challenge Cup Champions, beating Bishopsgate Select 5-1.


Mixed Doubles Final (12:00pm)

Congratulations to James Stokes and Amy Harrison, your new Mixed Doubles Champions, beating Glynn Meadows and Tara Meadows 4-0.

Champion of Champions Final (5:00pm)
Congratulations to Rileys, the defending champions, and still the champions, beating Bishopsgate ‘A’ 5-2 to retain their Champion of Champions title.


Alternative Singles Final (1:30pm)

Congratulations to Louis Lee, your new Alternative Singles Champion, beating teammate Michael Clifford 4-1.

Derek Harrison Memorial
Over 50s Knock-out Final (5:00pm)

Congratulations to Surinder Singh, the defending champion, and still the champion, beating Dave Walkingshaw 3-1 to retain his Over 50s title.

Captains Knock-out Final (6:00pm)

Congratulations to Glynn Meadows, your new Captains Champion, beating Roger Clarke 3-2.

Ladies Knock-out Final (6:00pm)

Congratulations to Joanne McLaughlin, your new Ladies Singles Champion, beating Alayna Gillespie 3-1.

Under 18s Knock-out Final (1:30pm)

Congratulations to Brook Quinn, the defending champion, and still the champion, beating Seb Griffiths 3-1 to retain his Under 18s title.

Aggregate Knock-out Final (6:00pm)

Congratulations to Jon McAllister, your new Aggregate Knock-out Champion, beating John Dempsey 3-1.

Steve Ferguson Memorial - Coventry Singles Semi-Finals (12:00pm)
Congratulations to John Dempsey, who beat Surinder Singh 3-0 in the semi-final of the Steve Ferguson Memorial Coventry Singles.

Congratulations to Jon McAllister, who beat Kristi Caulfield 3-2 in the semi-final of the Steve Ferguson Memorial Coventry Singles.


Trio Singles Knock-out Final (5:00pm)

Congratulations to Roger Clarke, the defending champion, and still the champion, beating Glenn Dunn 3-1 to retain his Trio Singles title.

Alternative Doubles Final (6:00pm)

Congratulations to Chris Duckett and James Kearney, your new Alternative Doubles Champions, beating Dave Hegarty and Russ Harding 4-0.

Charity Speed Pool Challenge Final (3:00pm)

Congratulations to Craven Arms Select, (Ricky Popat, Dean Davies, Steve Nesden, and Foss Sandhu), beating Rileys, to lift their first Speedpool crown in a time of 5:25.

The real winners though, were Make a Wish, who’ll get £110.


Steve Ferguson Memorial - Coventry Singles Final (3:30pm)

Congratulations to Jon McAllister, your new Steve Ferguson Memorial Coventry Singles Champion, beat John Dempsey 4–1.


John Herbert Memorial - Trio Cup Final (6:00pm)
Congratulations to Rileys, your new John Herbert Memorial Trio Cup Champions, beating Walsgrave 4-0, to complete an unprecedented quadruple of titles. Add that to the Singles and Doubles titles, and you have a clean sweep of the major titles.


Bob Rushton Memorial - Coventry Doubles Final (5:00pm)
Congratulations to Josh Kane and Jon McAllister, your new Bob Rushton Memorial Coventry Doubles Champions, beating Steve Nesden and Foss Sandhu 4-1.

Final League Tables

19 March 2019

Premier Division p w d l f a dif pts
Rileys 22 20 1 1 128 48 80 61
Craftsman 'A' 22 19 1 2 126 49 77 58
Craven Arms Select 22 16 2 4 118 55 63 50
Wheatsheaf 'A' 22 12 3 7 99 77 22 39
Bishopsgate Club 'A' 22 9 6 7 83 93 -10 33
Walsgrave 22 9 4 9 84 92 -8 31
Coundon Club X 22 7 5 10 80 96 -16 26
Bishopsgate Sports 22 6 5 11 74 102 -28 23
Craftsman 'B' 22 6 1 15 77 99 -22 19
Rainbow Sportsmans 22 5 4 13 71 105 -34 19
Royal Warwicks 'A' 22 3 1 18 57 115 -58 10
Radford Social Club 22 2 3 17 55 121 -66 9
Division One p w d l f a dif pts
The Bell 22 11 7 4 97 79 18 40
Hastings 1066 22 11 5 6 102 74 28 38
Parkstone Club 22 9 9 4 95 81 14 36
Rileys Randoms 22 9 8 5 97 79 18 35
Rileys 15 22 8 7 7 94 82 12 31
Daimler Green CC 22 8 6 8 89 87 2 30
Higher Arches 22 6 11 5 87 89 -2 29
Rileys Walkabouts 22 8 4 10 86 90 -4 28
Three Horseshoes 22 5 10 7 85 91 -6 25
Radford FC 22 7 4 11 83 93 -10 25
Canley Arches 22 5 5 12 74 102 -28 20
Barras Social 22 4 6 12 67 109 -42 18
Division Two p w d l f a dif pts
Craven Arms 'A' 22 13 6 3 105 71 34 45
Bird in Hand 22 11 7 4 101 75 26 40
Brooklands 22 11 5 6 102 74 28 38
Bull & Anchor 22 10 5 7 94 82 12 35
Lime Tree Social Club 22 10 5 7 93 83 10 35
Phantom Coach 22 9 7 6 95 81 14 34
Kings 22 8 7 7 92 84 8 31
Three Horseshoes Eagles 22 8 6 8 83 93 -10 30
Old Ball Hotel 22 7 6 9 85 91 -6 27
Foleshill Ex- 22 8 2 12 80 96 -16 26
Rileys No SQ 22 3 6 13 65 111 -46 15
Unicorn Social Club 22 2 2 18 61 115 -54 8
Division Three p w d l f a dif pts
Stag & Pheasant 22 14 1 7 97 79 18 43
Berkswell Legion 22 12 6 4 97 73 24 42
Signal Box 22 10 8 4 103 70 33 38
Alvis Club 22 10 6 6 98 76 22 36
Indian Community Centre 22 10 5 7 89 87 2 35
New Spires 22 9 5 8 92 84 8 32
Bishopsgate 'Select' 22 8 7 7 87 89 -2 31
Indian CC Bungalow 22 8 5 9 91 82 9 28
Newlands 22 6 6 10 83 92 -9 24
Rainbow Inn 'A' 22 6 4 12 79 97 -18 22
Riley's 8 Ball 22 6 5 11 73 99 -26 22
Railway 22 3 2 17 56 117 -61 10
Division Four p w d l f a dif pts
Biggin Hall 21 13 6 2 102 66 36 45
Wheel 21 11 6 4 100 68 32 39
Unicorn Elite 21 11 5 5 91 71 20 38
New Haven 21 11 4 6 95 73 22 37
Craftsman 'C' 21 9 9 3 92 72 20 36
Walsgrave Warriors 21 10 6 5 92 76 16 36
Broadstreet Social Club 21 9 6 6 86 81 5 33
Minstrel Boy 21 7 4 10 81 87 -6 25
Hub 21 5 7 9 76 89 -13 20
Rose & Woodbine 21 4 4 13 65 99 -34 16
Craven Street Club 21 3 2 16 53 109 -56 11
Royal Hotel 21 3 1 17 60 102 -42 6
Division Five p w d l f a dif pts
Wheatsheaf 'B' 22 13 8 1 110 66 44 47
Cherry Tree 22 14 5 3 108 68 40 45
Old Red Horse 22 12 8 2 110 66 44 44
New Parkgate Hotel 22 12 5 5 93 83 10 41
Dunlop 22 9 6 7 96 77 19 33
St Finbarrs Social Club 22 8 7 7 87 88 -1 31
Coach & Horses 22 7 9 6 88 86 2 30
Four Provinces 22 7 6 9 82 90 -8 26
Jaguar Daimler 22 6 6 10 81 94 -13 24
Charterhouse Club 22 5 2 15 64 111 -47 17
Pilot 22 2 5 15 64 111 -47 11
Royal Warwicks 22 2 3 17 65 108 -43 9